1.   Halk Yatırım’da yatırım hesabı nasıl açılır?

En yakın Halkbank ya da Halk Yatırım şubesinden, cevaplanacak olan uygunluk testi sonucu doğrultusunda ilgili çerçeve sözleşmelerini imzalayarak yatırım hesabı açılabilir.

2.   Halk Yatırımda nasıl işlem gerçekleştirilir?

Halk Yatırım şubelerinden, 444 42 55 Yatırım Dialog hattından, mobil ve masa üstü platformlardan yatırım işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Halk Yatırım Şube bilgilerine ulaşmak için tıklayın.

Halk Yatırım web sayfasına ulaşmak için tıklayın.

Halk Trader ve Halk Trader Mobil platformları hakkında bilgi almak için tıklayın.

3.   Yatırım ürünleriniz hakkında nasıl bilgi alabilirim?

Halk Yatırım şubelerinden ve 444 42 55 Yatırım Dialog hattını arayarak ürünlerimiz hakkında bilgi alabilirsiniz.

4.   Halk Yatırım Araştırma ve piyasa raporlarına nasıl ulaşılabilir?

Halk Yatırım Araştırma ve Yatırım Danışmanlığı raporlarına yatırımdialog.com web sitesinden ulaşabilirsiniz. www.yatırımdialog.com  bir Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş markasıdır.

5.   Çerçeve sözleşme imzaladıktan sonra ne zaman işlemlere başlanabilir?

Sözleşmenin imzalanmasının ardından gerçekleştirilecek kontrol ve onay işlemlerinin tamamlanmasının ardından aynı gün hesabınız işleme hazır hale getirilir.

6.   Halk Yatırım nezdinde yatırım hesabı açmak için Halkbank nezdinde vadesiz hesap gerekli midir?

Halk Yatırım hesabının oluşabilmesi için Halkbank nezdinde bir vadesiz hesap bulundurması zorunlu değildir. Ancak Halkbank vadesiz hesabınız olması durumunda yapılacak entegrasyon işlemi ile birlikte Halk Yatırım hesabınıza para transferi işlemlerinizi masrafsız ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

7.   Hesap açılışı için bir alt limit var mıdır?

Halk Yatırım hesap açılışlarında herhangi bir alt limit sınırlaması bulunmamaktadır. 

 

Müşterimiz olmak için tıklayınız

1. Pay halka arzı ile borçlanma aracı ihracı arasındaki temel fark nedir?

Şirket paylarının halka arzında, halk şirkete ortak olmaktadır. Dolayısıyla payların halka arzı suretiyle temin edilen fonların geri ödenmesi söz konusu olmamaktadır. Halk, şirketin ortağı haline geldiğinden, şirketin (varsa) kârından pay aldığı gibi zararına da ortak olmaktadır. Borçlanma aracı ihracında ise, pay halka arzından farklı olarak, yatırımcılardan sağlanan fonların vade sonunda geri ödenmesi gerekmekte, ayrıca temin edilen fon karşılığında yatırımcılara getiri veya faiz ödemesi gerçekleştirilmektedir.

2. Hangi kanallardan halka arz talebi girilebilir?

Tüm Halkbank, Halk Yatırım Şubeleri ile tüm elektronik platformlar ve 444 42 55 numaralı çağrı merkezimizden halka arz taleplerinizi iletebilirsiniz.

3. Halka açılan şirketler kâr payı dağıtmak zorunda mı?

Şirketler, kârlarını genel kurulları tarafından belirlenecek kâr dağıtım politikaları çerçevesinde ve ilgili mevzuat hükümlerine uygun olarak genel kurul kararıyla dağıtır. Kâr dağıtım politikasında asgari olarak bulunması gereken hususlardan birisi “Kâr payı dağıtılıp dağıtılmayacağı, dağıtılacak ise ortaklar ve kâra katılan diğer kişiler için belirlenen kâr payı dağıtım oranı”dır. Dolayısıyla ortaklıklar, kâr dağıtıp dağıtmayacaklarını kâr dağıtım politikaları çerçevesinde kendileri belirlerler. Kâr payı dağıtılacaksa, dağıtım tarihi itibarıyla mevcut payların tümüne, bunların ihraç ve iktisap tarihleri dikkate alınmaksızın payları oranında eşit olarak dağıtılır.

4. Şirketlerin kendi isteği ile Borsa kotundan/kaydından çıkması mümkün müdür?

Şirketlerin kendi isteği ile Borsa kotundan/kaydından çıkması ve paylarının Borsa İstanbul pazarlarında işlem görmesine son vermesi mümkün olup, bu husus Borsa İstanbul Kotasyon Yönetmeliği’nin 25’inci maddesinde düzenlenmiştir. Söz konusu maddede “…Borsa Yönetim Kurulu’nun olumlu kararı gerekir. Yönetim Kurulu bu kararı alırken ilgili ortaklıktan, yatırımcıların mağduriyetlerinin önlenmesi amacıyla bir takım tedbirler almasını şart koşabilir.” hükmü mevcuttur. Bu kapsamda uygulanacak prosedür SPK tarafından 24/12/2013 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren “Önemli Nitelikteki İşlemlere İlişkin Ortak Esaslar Ve Ayrılma Hakkı Tebliği” nin 8. Maddesi ile belirlenmiştir.

 

Müşterimiz olmak için tıklayınız

1. Özel Sektör Borçlanma Aracı nedir?

 Özel Sektör Borçlanma Aracı, bankalar veya anonim şirketler tarafından çıkarılan borçlanma senetleridir. İhracı, halka arz veya halka arz edilmeksizin nitelikli yatırımcıya satış ya da tahsisli satış şeklinde gerçekleştirilir.  

2. Özel Sektör Borçlanma Araçlarında vergi avantajı var mıdır?

Özel Sektör Borçlanma Araçlarında Hazine Bonosu ve Devlet Tahvilinde olduğu gibi gelir üzerinden kaynakta 10% stopaj kesintisi yapılır. 15% stopaj kesilen mevduat ve repoya göre vergisel bir avantaj söz konusudur.

3. Özel Sektör Borçlanma Araçlarında herhangi bir garanti var mıdır?

 Özel Sektör Borçlanma Araçları için genel uygulama olarak garanti yoktur. Bununla birlikte Sermaye Piyasası Kurulu ihraca onay vermeden önce ödemelerin bir banka veya üçüncü bir tüzel kişi tarafından garanti altına alınmasını talep edebileceği gibi Şirket kendi tercihi ile ödemeleri garanti altına aldırabilir.

 

Müşterimiz olmak için tıklayınız

1.   Yatırım Portföyümü getiri beklentime, tecrübeme, mali durumuma, yatırım yapabileceğim vadeye uygun olarak ve riskli gördüğüm ürünleri içermeyecek şekilde, uzman desteğiniz ile çeşitlendirmek istiyorum. Halk Yatırımda böyle bir hizmet mevcut mudur?

Yerindelik testi sonucunuza istinaden belirlenen risk seviyenizi göz önüne alınarak Yatırım Danışmanlığı faaliyeti kapsamında portföy önerilerimizi alabilirsiniz.

2.   Pay senetlerinde teknik ve temel analiz incelemesi ile alım/satım kararları gün içi ve uzun vadeli portföyler için kişiye özel yapılandırabilir mi?

Yatırım Danışmanlığı kapsamında gün içi ve uzun vadeli portföyler  kişiye özel yapılandırılmaktadır.

3.   Yatırım Danışmanlığı raporlarına nasıl ulaşılabilir?

Halk Yatırım Yatırım Danışmanlığı Sözleşmesinin imzalamasının akabinde yatırımdialog.com web sayfasından rapor seçimi yapılarak tüm raporları anlık mail alabilir, siteden görüntülenebilir.

-  Rapor seçim ekranı için tıklayınız.

-  Yatırım Danışmanlığı raporları için tıklayınız.

*Yatırım Danışmanlığı sözleşmesini imzalayan müşterilerimiz tüm Araştırma ve Yatırım Danışmanlığı raporlarına ücretsiz erişim hakkına sahiptir.

**Raporların mail adresinize anlık iletimi için Rapor Seçim sayfasından seçim yapmanız gerekmektedir.

4.   Halk Yatırım’ın sosyal medya hesaplarından Yatırım Danışmanlığı görüşleri takip edilebilir mi?

Halk Yatırım’ın Twitter ve Facebook sayfalarından bize ulaşabilir, @halkyatirim Twitter hesabı üzerinden,  seçilmiş analiz ve raporlarımızı takip edebilirsiniz.

5.   Halk Yatırım’dan Yatırım Danışmanlığı hizmetini nasıl alınabilir?

Yerindelik Testi sonucuna istinaden Yatırım Danışmanlığı hizmeti alabileceğiniz ürünler belirlenmektedir. Bu ürünler ile ilgili Yatırım Danışmanlığı hizmeti alabilmek için Yatırım Danışmanlığı Çerçeve Sözleşmesini imzalamanız gerekmektedir. Yatırım Danışmanlarımız aracılığı ile birebir hizmet sunulmakta, ayrıca uzman araştırmacılar ve yatırım danışmanları tarafından hazırlanan raporlar tercihinize bağlı olarak mail ile iletilmektedir.

6.   Yatırım Danışmanlığı hizmeti için ek ücret talep edilir mi?

Yatırım Danışmanlığı hizmeti ücretsiz olarak sunulmaktadır.

 

Müşterimiz olmak için tıklayınız

Yasal Bildirimler ve Uyarılar - Bilgi Toplumu Hizmetleri - Kamuyu Aydınlatma Platformu - Yolsuzlukla Mücadele Politikası -
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında Bilgilendirme
İHRAÇ EDİLMESİ PLANLANAN SERMAYE PİYASASI ARAÇLARINA AİT TASLAK VE DOKÜMANLAR
Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.
Veriler tarafından sağlanmaktadır.
Copyright © 2013 Tüm Hakları Saklıdır. Halk Yatırım bir Halkbank bağlı ortaklığıdır.