Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, döviz kurları ve faizlerin düşeceğini; Hazine ve Maliye’nin tek bakanlıkta toplanması adımıyla birlikte devlete finans temininde çok daha güçlü bir kaynak oluşturulacağını söyledi.

Mayıs ayında cari açık, hem bizim 5,6 milyar dolar hem de piyasa beklentisi olan 5,3 milyar doların üzerinde olarak 5,9 milyar dolar seviyesinde gerçekleşirken, yıllık açığı da Nisan sonundaki 57,1 milyar dolar seviyesinden 57,6 milyar dolar seviyesine getirdi. Haziran ayına ait Gümrük dış ticaret verileri çerçevesinde ilk tahminlerimize göre, yıllık açıkta 9 aydır süren artış trendi son bulabilir. Özellikle, kur gelişimi ve TCMB’nin parasal sıkılaşma adımlarının ardından büyümede yavaşlamayı da dikkate aldığımızda, yıllık açığın Haziran ayından itibaren düşmeye başlaması beklenebilir. Bu çerçevede, yıl sonuna ait cari açık tahminimizi 53,5 milyar dolar olarak koruyoruz.

Moody’s, Türkiye’ye ilişkin değerlendirmesinin odak noktasında kişilerin değil yeni hükümetin toplamda sürdürülebilir büyümeyi destekleyecek politikaları uygulama ve kamunun mali gücünü koruma kapasitesi olduğunu söyledi.

ABD’de ÜFE, Haziran ayında manşet bazda aylık %0,3, yıllık %3,4; çekirdek bazda ise aylık %0,3, yıllık %2,8 artış gösterdi ve beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Böylece ÜFE’de yaşanan artış, 2011 yılından beri kaydedilen en güçlü yıllık artış oldu.

Fed/Evans, ekonominin güçlendiğini, şirketlerin ve tüketicinin görece yüksek faizlerle yaşayabileceğini ve bu yıl bir veya iki faiz artışını desteklediğini belirtti.

Çin Ticaret Bakanlığı, ABD'nin 200 milyar dolarlık ek Çin malına vergi uygulama kararının tamamen kabul edilemez olduğunu ve misilleme yapmak zorunda kalacağını açıkladı. Wall Street Journal ise, Çin'in ABD'ye tarifeler için farklı bir şekilde karşılık verebileceğini belirtti.

Reuters’in haberine göre, Avrupa Merkez Bankası üyeleri arasında ilk faiz artışının zamanlaması konusunda farklılıkların olduğu belirtilirken, 2019 yazı boyunca ifadesi üzerinde anlaşamayan bazı üyelerin artışı Temmuz 2019'da, bazılarının ise 2019 sonbaharında beklediği ifade edildi.

Halk Yatırım Ekonomik Araştırmalar Birimi
Yasal Bildirimler ve Uyarılar - Bilgi Toplumu Hizmetleri - Kamuyu Aydınlatma Platformu - Yolsuzlukla Mücadele Politikası -
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında Bilgilendirme
İHRAÇ EDİLMESİ PLANLANAN SERMAYE PİYASASI ARAÇLARINA AİT TASLAK VE DOKÜMANLAR
Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.
Veriler tarafından sağlanmaktadır.
Copyright © 2013 Tüm Hakları Saklıdır. Halk Yatırım bir Halkbank bağlı ortaklığıdır.