Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, birinci önceliğin enflasyonla mücadele olduğunu ve son günlerde fiyatı hızla yükselen soğan ve patateste ithalata izin vereceklerini söyledi. 

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, dolarda son dalgalanmanın küresel koşullardan kaynaklandığını söylerken, parasal sıkılaşma ile iç talebin bir miktar yavaşlayacağını ancak dış talebin büyümeyi destekleyici bir dönem geçirdiğini ifade etti. Ayrıca Şimşek, cari açık azalacaksa enflasyonun da düşmeye başlayacağını belirtti ve Türkiye'de OHAL'in kalkmasının yatırımları ve algıyı olumlu etkileyeceğini söyledi.

Türkiye’de tüketici güveni, Haziran ayında aylık %0,6 oranında arttı ve Mayıs ayındaki 69,9 seviyesinden 70,3 seviyesine yükseldi.

ECB/Weidmann, varlık alımlarına son vermenin, uzun yıllar sürecek kademeli bir para politikası normalleşmesi sürecinin muhtemelen sadece ilk adımı olacağını ve bu nedenle de net varlık alımları sona erdikten sonra bile para politikası duruşunun genişlemeci kalacağını belirtti.

İngiltere Merkez Bankası, beklentilerle uyumlu bir şekilde politika faizini %0,50, varlık alım miktarını ise 435 milyar Sterlin seviyesinde sabit tuttu. Böylece, son altı toplantıda faiz değişikliği yapılmamış oldu. İngiltere Merkez Bankası en son Kasım 2017’deki toplantısında 25 baz puan faiz artırımını yapmıştı. Ek olarak, başekonomist Andy Haldane’nin faiz artışını destekleme yönünde karar vermesi, sterlinin güçlenmesine destek oldu.

OPEC'e politika konusunda önerilerde bulunan Müşterek Bakanlar İzleme Komitesi, üretimi teoride günlük 1 milyon varil artırma konusunda anlaşmaya vardı. OPEC'in iç hesaplamaları konusunda bilgiye sahip bir temsilci, bazı ülkelerin üretimi artıramamalarından dolayı, asıl artışın günlük 600 bin varil civarında olacağını söyledi.

Halk Yatırım Ekonomik Araştırmalar Birimi
Yasal Bildirimler ve Uyarılar - Bilgi Toplumu Hizmetleri - Kamuyu Aydınlatma Platformu - Yolsuzlukla Mücadele Politikası -
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında Bilgilendirme
İHRAÇ EDİLMESİ PLANLANAN SERMAYE PİYASASI ARAÇLARINA AİT TASLAK VE DOKÜMANLAR
Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.
Veriler tarafından sağlanmaktadır.
Copyright © 2013 Tüm Hakları Saklıdır. Halk Yatırım bir Halkbank bağlı ortaklığıdır.