Sanayi üretiminde geçen yılın Temmuz ayından itibaren hakim olan güçlü yıllık artış oranlarının Mart-Nisan döneminde daha ılımlı bir platforma indiğini görüyor; güçlü parasal sıkılaşma ve daha az destekleyici küresel koşullar doğrultusunda da, yavaşlamanın önümüzdeki dönemde belirginleşeceğini tahmin ediyoruz. Nisan ayında sanayi üretimindeki yıllık artış arındırılmamış verilerde %5,1, takvim etkilerinden arındırılmış verilerde ise %6,2 seviyelerinde (beklentilerimiz sırasıyla %4,5 ve %7,0 idi). Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış üretim endeksi ise, son iki aydır artış yönünde. Yılın ilk çeyreğinde yıllık bazda %9,9 artan sanayi üretimi ikinci çeyrek için %5-6 bandında bir seviyeye işaret ederek, büyüme oranının %7,4’ten %4’ler seviyesine gerileyebileceği sinyali veriyor. Güçlü baz etkisini de düşündüğümüzde, üçüncü çeyrekten itibaren yavaşlamanın daha belirgin olacağı anlaşılıyor. Yavaşlamanın boyutuna göre, tüm yıl için öngördüğümüz %4’lük büyüme tahminimizde aşağı yönlü riskler bulunuyor.

Fed, Haziran toplantısında beklentilerle uyumlu bir şekilde politika faizini %1,75’ten %2,00’a yükseltti. Fed’in projeksiyonlarında, 2018 yılı manşet enflasyon beklentisi %19’dan %2,1’e, çekirdek enflasyon beklentisi ise %1,9’dan %2,0’a revize edildi. Faiz artırım beklentilerine yönelik olarak ise, Mart ayındaki faiz artışı kararı sonrasında 6 üye 3 faiz artışını, 6 üye de 4 faiz artırımını desteklerken, Haziran ayı toplantısı sonrasında revize edilen grafiğe göre 7 üye 4 faiz artışını destekledi. Bu çerçevede, Fed’in 2018 faiz artırım projeksiyonu 3'ten 4'e çıkarken, 2019 projeksiyonu 3 artırım olarak korundu. Ancak dikkat çeken nokta olarak; önceki projeksiyonlarda 3 artırım yönünde oy verenler ağırlıklıyken, bu toplantı sonrasında 2 ve 3 artırım için oy verenlerin sayısının aynı olduğunu görüyoruz. Bu tablonun, finansal sıkılaşma koşullarına yönelik endişeler karşısında faiz artırım ve bilanço küçültme sürecinin yavaşlatılması ya da erken çıkış senaryolarını gündemde tutabileceği açısından, Fed’in şahin duruşunu da tartışmalı hale getirdiğini düşünüyoruz.

Diğer yandan Ocak 2019’dan itibaren her toplantı sonrasında basın konferensı düzenleyecek olan Fed Başkanı Powell ise, ekonomik koşulların destekleyici olmayı sürdürdüğünü, enflasyonun Fed'in %2'lik enflasyon hedefine  kademeli olarak ilerlediğini, ancak tahminlerine göre aşırı hızlanma olmayacağını söylerken; ABD'nin ticaret politikasına ilişkin endişelerin arttığını ancak ticaret politikasının etkilerinin henüz rakamlarda görülmediğini belirtti.

ABD Başkanı Trump bugün Çin’e uygulanmaya başlanan gümrük vergilerinin geleceğine ilişkin karar vermek amacıyla danışmanları ile buluşacak.

ABD’de ÜFE, Mayıs ayında manşet bazda aylık %0,5, yıllık %3,1 artış şeklinde gerçekleşti. Çekirdek ÜFE ise, aylık %0,3, yıllık %2,4 artış gösterdi ve beklentilerin hafif üzerinde gerçekleşti.

Euro bölgesinde sanayi üretimi ise, Nisan ayında aylık %0,9 azalış, yıllık %1,7 artış göstererek son bir yıllın en zayıf tablosuna işaret etti.

Halk Yatırım Ekonomik Araştırmalar Birimi
Yasal Bildirimler ve Uyarılar - Bilgi Toplumu Hizmetleri - Kamuyu Aydınlatma Platformu - Yolsuzlukla Mücadele Politikası -
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında Bilgilendirme
İHRAÇ EDİLMESİ PLANLANAN SERMAYE PİYASASI ARAÇLARINA AİT TASLAK VE DOKÜMANLAR
Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.
Veriler tarafından sağlanmaktadır.
Copyright © 2013 Tüm Hakları Saklıdır. Halk Yatırım bir Halkbank bağlı ortaklığıdır.