TCMB, piyasalarda gözlenen sağlıksız fiyat oluşumlarının yakından takip edildiğini ve gelişmelerin enflasyon görünümü üzerindeki etkileri de dikkate alınarak gerekli adımların atılacağını açıkladı. Söz konusu açıklama sonrasında 4,50 seviyelerine kadar yükselen Dolar/TL, 4,39 seviyelerine kadar geriledikten sonra 4,40’lı seviyelere tekrar yükseldi.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, TCMB Başkanı Murat Çetinkaya, Başbakan Binali Yıldırım,  Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Maliye Bakanı Naci Ağbal ve Kalkınma Bakanı Lütfü Elvan’ın katılımlarıyla bir toplantı gerçekleştirildi.

Eski Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı Sayın Mehmet Hakan Atilla, açıklanan karara göre 32 ay hapis cezası aldığı ve yaklaşık 14 aydır hapiste geçirdiği sürenin 32 aydan düşüleceği bildirildi.

Akaryakıtta ÖTV düzenlemesi yapıldı. Karara göre, akaryakıt ürünlerine gelecek zam oranı kadar ÖTV oranında indirim yapılacağı bildirildi. Böylece, kur ve petrol fiyatlarındaki artışın enflasyon üzerindeki etkisi sınırlandırılmaya çalışılırken, bütçe gelirleri tarafında azaltıcı etkisi olacak.

Sanayi üretiminde geçen yılın Temmuz ayından itibaren devam eden güçlü yıllık artış oranının Mart ayında ivme kaybetse de olumlu tarafta kaldığını görüyoruz. Arındırılmamış verilerde yıllık artış oranı %6,8, takvim etkilerinden arındırılmış verilerde ise %7,6 düzeyinde gerçekleşti (beklentilerimiz sırasıyla %7,5 ve %8,5 idi). Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış üretim endeksi de, %0,2 ile sınırlı olsa da aylık bazda artış yönünde kaldı. Böylece, yılın ilk çeyreğinde sanayi üretimindeki yıllık artış, hem düzeltilmiş hem de düzeltilmemiş verilerde %9,8 düzeyinde gerçekleşmiş oldu. %7,3’lük genel büyüme oranının kaydedildiği geçen yılın son çeyreğinde sanayi üretiminde gerçekleşen %10,5-10,7 seviyesine yakın bir düzeye işaret ederken, bu yılın ilk çeyreğine ait büyüme oranının da %7 seviyesine yaklaşabileceği yönündeki görüşümüzü destekler yönde.

Fed/Bostic, getiri eğrisinin tersine dönme tehlikesinin farkında olduğunu, bu durumun geçmişte ekonomik durgunluk sinyali olarak gözlemlendiğini ve bu nedenle, bu durumun gerçekleşmemesini garanti altına almanın görevleri olduğunu belirtirken, Fed/Williams ise, getiri eğrisine dair endişe duymadığını ama durumu göz ardı etmeyeceklerini söyledi.

ABD’de sanayi üretimi, Nisan ayında beklentilerin hafif üzerinde olarak aylık bazda %0,7 artış gösterdi ve artış trendini üçüncü aya taşıdı.

Euro Bölgesi Nisan ayı enflasyon verisinde revizyon yapılmadı ve manşet bazda %1,2, çekirdek bazda ise %0,7 seviyesinde gerçekleşti.

İtalya’da hükumet kurma görüşmeleri yürüten 5 Yıldız Partisi ve Lig Partisi’nin Avrupa Merkez Bankası’ndan İtalya’nın 250 milyar Euro’luk  borcunun silinmesini isteyeceği belirtildi. Söz konusu haberin ardından Euro baskı altında kalmasına karşın Lig partisinin ekonomi sözcüsü Claudio Borgi, Avrupa Merkez Bankası’nın İtalya'nın 250 milyar Euro’luk borcunu silmesi planının hiçbir zaman resmi bir hükümet programı taslağında yer almadığını söyledi ve Euro kayıplarını kısmen telafi etti.

ECB/Constancio, bazı göstergelerde beklenenden daha fazla hayal kırıklığı yaşandığını ancak yavaşlamanın beklenmedik ve ciddi konularda olmadığını ve 2018’de büyümenin yavaşlayacağını bildiklerini belirtirken, ECB personeli tahminlerinin enflasyonda yılın ilk yarısında hafifleme ve sonrasında yılın ikinci yarısında bir miktar artış yaşanabileceğini gösterdiğini söyledi.

Japonya ekonomisi, 2018 yılı ilk çeyrekte çeyreklik bazda %-0,2, yıllık bazda %-0,6 daraldı ve son 8 çeyreğin en kötü performansını göstermiş oldu.

Halk Yatırım Ekonomik Araştırmalar Birimi
Yasal Bildirimler ve Uyarılar - Bilgi Toplumu Hizmetleri - Kamuyu Aydınlatma Platformu - Yolsuzlukla Mücadele Politikası -
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında Bilgilendirme
İHRAÇ EDİLMESİ PLANLANAN SERMAYE PİYASASI ARAÇLARINA AİT TASLAK VE DOKÜMANLAR
Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.
Veriler tarafından sağlanmaktadır.
Copyright © 2013 Tüm Hakları Saklıdır. Halk Yatırım bir Halkbank bağlı ortaklığıdır.