ECB’den politikasını gözden geçirme sinyali. Avrupa Merkez Bankası’nın 13-14 Aralık’ta gerçekleştirdiği toplantıya ait dün yayımlanan tutanaklarda, ekonomi büyümeye devam ederse sözlü yönlendirmeyi 2018’in ilk çeyreğinde gözden geçirebileceği yer aldı. Faizleri yönlendirmenin göreceli öneminin enflasyon yükseldikçe artacağının belirtildiği tutanaklarda, ileride daha ani, düzensiz ayarlamalardan kaçınmak için kademeli yönlendirme gelişiminin gerekli olduğu ifade edildi. ECB tutanakları sonrası euro dolar karşısında güç kazanırken, mevcut durumda EUR/USD paritesi 1,2040 seviyesinde seyrediyor. Japonya Merkez Bankası’nın 9 Ocak’taki açık piyasa işlemlerinde süper-uzun vadeli varlık alımlarında 10 milyar yenlik azaltmaya gitmesi ve dün ECB’nin politika duruşunu gözden geçirebileceğine işaret eden tutanakları ile, gelişmiş ülke merkez bankalarının para politikası duruşları sorgulanıyor. Fed cephesinde de, yeni başkan Powel’ın göreve başlaması öncesinde, politika değişikliğine yönelik argümanların da gündeme getirildiğini biliyoruz. Bu noktada, dün ABD’de açıklanan ÜFE enflasyonunda da gördüğümüz üzere, gelişmiş ülkeler cephesinde devam eden zayıf fiyat artışları nedeniyle, mevcut politika duruşlarından erken çıkış olasılığını düşük bulmaya devam ediyoruz. Küresel likidite desteğinin devamı ile gelişen ülkelere yönelik pozitif algılamanın devam edeceğini düşünüyoruz.

Çin’in dış ticaret verileri karşık sinyaller gönderdi. Bu sabah açıklanan dış ticaret verilerine göre, Çin’de Aralık ayında dolar cinsinden ihracat yıllık bazda %10,9 ile beklentilerin hafif üzerinde artarken (beklenti: %10,8), bir önceki veri %12,3 artıştan %11,5 artışa revize edildi. Dolar cinsinden ithalat ise yıllık bazda %4,5 ile beklentilerin oldukça altında artarken (beklenti: %15,1), bir önceki veriye ait artış oranı ise  %17,7’den %17,6’ya küçük oranda revize edildi.

Halk Yatırım Ekonomik Araştırmalar Birimi
Yasal Bildirimler ve Uyarılar - Bilgi Toplumu Hizmetleri - Kamuyu Aydınlatma Platformu - Yolsuzlukla Mücadele Politikası -
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında Bilgilendirme
İHRAÇ EDİLMESİ PLANLANAN SERMAYE PİYASASI ARAÇLARINA AİT TASLAK VE DOKÜMANLAR
Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.
Veriler tarafından sağlanmaktadır.
Copyright © 2013 Tüm Hakları Saklıdır. Halk Yatırım bir Halkbank bağlı ortaklığıdır.