Şimşek: Yatırım ortamı daha da iyileşecek. Başbakan Yardımcımız Sayın Mehmet Şimşek, “Doğrudan yatırım girişlerinde artış var ama yeterli görmüyorum” dedi ve çok kapsamlı bir reform geldiğini belirterek, bu reformla birlikte yatırım ortamının çok daha iyileşeceğini ifade etti. Şimşek, kamu açığının makul düzeyde ve kamu maliyesinin nispeten güçlü olduğunu belirtirken, bankacılık sektörüyle ilgili olarak “Bankalarımızın aktif kalitesi yüksek, kaldıraç oranı da makul, hatta düşük sayılabilir” dedi.

ABD’de zayıf enflasyon görünümü devam ediyor. Dün açıklanan revize veriye göre birim işgücü maliyeti 3.çeyrekte %0,2 düşüş gösterdi (beklenti: %0,2, önceki: %0,5). ADP istihdam verisi ise Kasım’da 190 bin artışla beklentilerle uyumlu gerçekleşti (beklenti: 190 bin, önceki: 235 bin). Gözler yarın açıklanacak istihdam verilerine çevrilirken, özellikle de ücret artışlarındaki gelişim enflasyondaki zayıf görünümün devam edip etmeyeceği konusunda önemli ipuçları verecek. Bloomberg tahminlerine göre tarım dışı istihdamın Kasım’da 195 bin artış göstermesi beklenirken (önceki: 261 bin), ortalama saatlik ücretlerde yıllık bazda %2,7 artış yaşanması bekleniyor (önceki: %2,4).

IMF: Çin bankaları potansiyel sermaye açığı ile karşı karşıya. IMF, Çin’in finansal sistemine ilişkin yayınladığı gözden geçirme raporunda Çin bankalarının ülkenin hızla artan kredi risklerinin ortaya çıkarabileceği potansiyel zararlara karşı koymak için yeterli sermayeleri olmayabileceğini savundu. Çin bankacılık sektöründe varlıkların Çin ekonomisinin 11,2 trilyon dolar olan büyüklüğünün üç katına 34,7 trilyon dolara ulaştığını belirten IMF, “Daha fazla sermaye tutmak bankacılık sistemini güçlendirir ve finansal istikrarı artırır” ifadelerini kullandı. 

Halk Yatırım Ekonomik Araştırmalar Birimi
Yasal Bildirimler ve Uyarılar - Bilgi Toplumu Hizmetleri - Kamuyu Aydınlatma Platformu - Yolsuzlukla Mücadele Politikası -
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında Bilgilendirme
İHRAÇ EDİLMESİ PLANLANAN SERMAYE PİYASASI ARAÇLARINA AİT TASLAK VE DOKÜMANLAR
Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.
Veriler tarafından sağlanmaktadır.
Copyright © 2013 Tüm Hakları Saklıdır. Halk Yatırım bir Halkbank bağlı ortaklığıdır.