TCMB’den reel sektörün kur riski için yeni araç. Dün Anadolu Ajansı’nda yer alan habere göre TCMB Başkan Yardımcısı Sayın Erkan Kilimci, reel sektörün kur riskinin yönetilmesi amacıyla bankanın ileriki günlerde yeni bir ürünü uygulamaya koyacağını belirterek, “Döviz kuru riski koruması sağlayacak Türk Lirası uzlaşmalı vadeli döviz işlemlerine başlamayı planlıyoruz” dedi. TCMB olarak, reel sektörün kur riskine yönelik sağlıklı bir takip ve analiz mekanizmasının kurulması için “Sistemik Risk Veri Takip Modeli”ni geliştirdiklerini anlatan Kilimci, bu sürecin ilk aşaması olarak firma bazında yabancı para pozisyonunun, nakit akımının ve türev ürün kullanımının izlenebilmesi amacıyla kapsamlı bir veri seti oluşturduklarını bildirdi.

‘Çekirdek açık’ta ılımlı artış. Eylül’de cari işlemler dengesi, 4,4 milyar dolarlık beklentimize yakın ancak ortalama piyasa beklentisi olan 4,1-4,2 milyar doların üzerinde, 4,5 milyar dolar seviyesinde açık verdi. Özellikle Temmuz-Ağustos döneminde açık rakamlarında yapılan aşağı revizyonlarla, 8 aylık açık 27,2 milyar dolardan 26,6 milyar dolara gerilemiş olsa da, 12 aylık kümülatif açığın Eylül sonunda 39,3 milyar dolara ulaştığını görüyoruz. Ekim ayına ait Gümrük Bakanlığı dış ticaret verilerinin öncü sinyalleri doğrultusunda, yıllık açığın artmaya devam edeceğini ve yılı 42 milyar dolar düzeyinde tamamlayabileceğini tahmin ediyoruz. 2018 tahminimiz ise 46 milyar dolar. Bu çerçevede, %4,5 seviyesinde beliren yapısal cari açık oranının üzerinde kalmaya devam edeceğimizi söyleyebiliriz.

Çin verileri beklentilerin ılımlı altında. Çin’de bu sabah açıklanan verilere göre sanayi üretimi Ekim’de yıllık bazda %6,2 ile beklentilerin hafif altında artış gösterdi (beklenti: %6,3, önceki: %6,6). Aynı dönemde perakende satışlarda da yıllık bazda %10’luk artışla beklentilerin altında kalındığını görüyoruz (beklenti: %10,5, önceki: %10,3). Çin’de ekonomik aktiviteye ilişkin son veriler beklentilerin hafif altında kalmakla birlikte genel büyüme görünümüyle uyumlu olduğundan küresel büyüme görünümünü desteklemeye devam ettiğini söyleyebiliriz. 

Halk Yatırım Ekonomik Araştırmalar Birimi
Yasal Bildirimler ve Uyarılar - Bilgi Toplumu Hizmetleri - Kamuyu Aydınlatma Platformu - Yolsuzlukla Mücadele Politikası -
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında Bilgilendirme
İHRAÇ EDİLMESİ PLANLANAN SERMAYE PİYASASI ARAÇLARINA AİT TASLAK VE DOKÜMANLAR
Burada herhangi bir alanda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup müşterilerin alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgi sayfalarda yer almayabilir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sayfalarda yayınlanan görüş, yorum, haber veya öneriler nedeniyle ortaya çıkacak ticari kazanç veya kayıplardan Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir. Buradaki yazı, görüş ve yorumlar sayfa ziyaretçilerini bilgilendirme niteliği taşımaktadır. Rapor sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve diğer sunumlar izin alınmadan yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz.
Veriler tarafından sağlanmaktadır.
Copyright © 2013 Tüm Hakları Saklıdır. Halk Yatırım bir Halkbank bağlı ortaklığıdır.